Ιδιαίτερη αναφορά για τα ζητήματα αυτά αλλά και για την προηγούμενη δράση του ΕΚΚΙ έγινε από τον αντιπρόεδρο Σπ. Καμπίτση ένώ η συναδέλφισσα Α. Ζιάννη ανέλυσε τα ζητήματα της υγείας. Οι συνάδελφοι που συμμετείχαν στη σύσκεψη συμφώνησαν με τοπλαισιο δράσης του ΕΚΚΙÂ το επόμενοδιάστημα που έχει ως εξής;
Τριτη 10 Οκτώβρη:Συμμετοχή στην κινητοποίηση στη νομαρχία στις 13:00 για το μείζον ζήτημα της κεραίας της COSMOTE
Τετάρτη 18 Οκτωβρίου:Σύσκεψη σωματείων ιδιωτικού , δημοσίου τομέα και ΕΒΕ στις 19:00Â στην αίθουσα τουΕΚΚΙÂ για την οργάνωση της πάλης ενάντια στους πλειστηριασμούς και τις κατασχέσεις.
Παρασκευή 27 Οκτωβρίου:Παράσταση διαμαρτυρίας σωματείων του ΕΚΚΙ από κοινού με συνταξιούχους , ΕΛΜΕΚΙ και εργαζόμενους στην υγεία στο Γενικό νοσοκομείο Κεφαλονιάς στο Αργοστολι στις 10:00.
Στα πλαίσια της πάλης και διεκδίκησης για τα ζητήματα της υγείας το Δ.Σ. Του ΕΚΚΙÂ προετοιμαζει μεγάλη κινητοποίηση μέσα στο Νοέμβριο. Ταυτόχρονα καλούμε τα σωματεία να στηρίξουν με αποφάσεις Δ.Σ. και Γ.Σ. την απόφαση του ΕΚΚΙ για απεργία με ανοιχτή ημερομηνία , όποτε δηλαδή έρθει για συζήτηση στη βουλή ο νέος συνδικαλιστικός νόμος που στόχο έχει το φίμωμα του ταξικού εργατικού κινήματος.
ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ.
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
Γ.ΓΑΒΡΙΛΗΣ
Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
Εστάλη στην ΟΔΥΣΣΕΙΑ, 9/10/2017